Krawiec Wiśniewski

Okrycia Wierzchnie Na Miarę

Okrycia wierzchnie na miarę, wizytówką mężczyzny

Okrycia wierzchnie to nasi “towarzysze”okresu zimowego. Zima nieraz straszy mrozem i śnieżnymi zawiejami, innym razem to czysta anomalia. Luty 2020, a u mnie za oknem zielono, +5. Nawet nie muszę karmić moich przyjaciół; wróbli, sikorek. W takiem razie, w co się ubrać? A może tak pomyśleć o okryciu wierzchnim na miarę?

Palto, płaszcz, prochowiec, a może co innego?

Okrycia wierzchnie, jak palto, płaszcz, jesionka, prochowiec, budrysówka, kurtka to najbardziej znane okrycia. Niektórzy jednak gubią się w samym ich nazewnictwie. W takiem razie, w co się ubrać?

Tak, coraz bardziej zacierają się granice klimatyczne między porami roku – więc, szukamy okryć bardziej uniwersalnych. Chcemy, żeby służyły nam niezależnie od sytuacji pogodowych przez cały rok. (Rzadko już kiedy, my krawcy w swoich pracowniach ocieplamy szyte u nas wierzchnie okrycia, np. watoliną – nie mówiąc o solidnej męskiej pelisie podbitej futrem, z kołnierzem z wydry – szyłem ich trochę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – ostatnią ks. Prałatowi Jankowskiemu). Dzisiaj z reguły, wystarcza nam byle jaka kurtka z tworzywa sztucznego, rzadziej z wełny. Tak chodzimy odziani na co dzień i od święta. Klasyczna „krawiecka” elegancja wycofała się nawet z pozycji oficjalnych, reprezentacyjnych. Gdzieś prysł obowiązek godnego reprezentowania – również poprzez ubiór nie tylko siebie, ale i nas wszystkich. Ktoś mądry powiedział: „ Ubiór nie zdobi polityka – ubiór jest częścią polityki”. – To jednak już chyba nie dotyczy naszych czasów.

Bądźmy jednak optymistami. Nie dajmy się.

W czym powinien chodzić mężczyzna zimą? Zacznijmy od najwygodniejszego ubioru wierzchniego, jakim jest jednak kurtka. Szyta z przeróżnych surowców, lekka, nie rzadko ocieplona puchem, zdaje egzamin w czasie, kiedy siedzimy za kierownicą, biegamy po mieście, jeździmy do pracy, czy wyjeżdżamy na weekend.

Czekałem kiedyś na moją żonę przed operą. Tłum walił na premierę. Panie w futrach, ładnych, bogatych płaszczach z futrzanymi kołnierzami, w kapeluszach. Panowie. Czyżby wszystkie panie szły do opery ze swoimi szoferami?

Jak powinni wyglądać mężowie tych pań?

Wszystkie rodzaje okryć wierznich pozwoliły się „usportowić”; krój, nakładane kieszenie, stebnowania, paski.

 – Wszystkie oprócz DYPLOMATKI. Tylko ona zachowała swoją dystyngowaną pozycję i zadaje wieczorowego szyku. Ja jeszcze nieraz nakrywam kołnierz aksamitem i zawsze kieszonka na piersi (lata dwudzieste, lata trzydzieste). Lubią to moi klienci znający się na krawiectwie. Lubię ja ich widywać tak ubranych w wyjątkowych okolicznościach. Oby przyszły takie czasy, żeby nam wszystkim zależało na byciu eleganckimi w każdej sytuacji. 

Poniżej parę propozycji – kreacji uszytych przez pracownie krawiecką kat: “S” Wiśniewski

Klasyczna dyplomatka z lekkiego kaszmiru najwyższej jakości. Perfekcyjnie uszyta z wielką dbałością o detale wykończenia.

Płaszcz skrojony z czystego kaszmiru zapinany na dwa guziki, klapy w szpic z rozporkiem z tyłu. Naturalnie ciepły, lekki i elegancki.

Klasyczna dyplamatka z czarnego kaszmiru. Perfekcyjnie wykończona i dopasowana do sylwetki. 

Jednorzędowa dyplomatka z krytym zapięciem, dwie kieszenie po prawej stronie ocieplona do połowy pleców z grubszego kaszmiru.

Więcej do zobaczenia na stronie w zakładce płaszcze.

Podsumowując. Nasza pracownia szyje okrycia wierzchnie na miarę od 4 pokoleń. Jeżeli nie wiesz co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, zadzwoń lub napisz. Bez wątpienia nie ma sytuacji bez wyjścia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top