Krawiec Wiśniewski

Jak nosić garnitur szyty na miarę i nie tylko. 10 wskazówek, które musisz znać

pracownia krawiecka Wiśniewski trójmiasto i warszawa

Garnitur szyty na miarę, drogą do sukcesu

Tak dużo piszemy o garniturach, szczgólmniie szytych na miarę, a rzadko wspominamy, jak powinno się je nosić, a przynajmniej na co szczególnie zwrócić uwagę. Nie tylko dobrze skrojony, dopasowany garnitur stanowi o Twoim poczuciu estetyki, ale również wiele innych czynników, dodatków, które uzupełnią ostateczny design. Pamiętaj, że dobrze przemyślana stylówka, nie tylko doda Ci pewności siebie, czy sprawi, że będziesz dobrze wyglądał. Przede wszystkim, ci, którzy dobrze się ubierają, zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu w różnych dziedzinach życia.

Garnitur na miarę i co dalej? 10 cennych wskazówek

Zakładamy, że masz już swój wymarzony garnitur, a w domu zapewne wszystkie  niezbędne dodatki: koszula, pasek, zegarek, buty, krawat, czy odpowiednie skarpety. Jeżeli tak, to przeczytaj, na co zwrócić uwagę bardziej, niż może się wydawać. Poniżej nasze 10 wskazówek, z którymi warto się zapoznać.

1. Długość krawata. Jaka powinna być?

Noszenie zbyt krótkiego lub zbyt długiego krawata to jedno z najczęstszych modowych faux pas gdy ubierasz garnitur. Wybierz krawat, który sięga tylko do górnej części paska. Wszystko, co jest dłuższe lub krótsze, nie tylko zepsuje Twój wygląd, ale postawić Cię w złym wiele, szczególnie gdy garnitur jest Twoim codziennym ubiorem. jaka powinna być długość krawata kiedy zakładamy garnitur

2. Usuń przywieranie statyczne za pomocą suszarki

Statyka może przyciągać kurz do Twojego garnituru, co sprawia, że wygląda on zaniedbanie. Możesz temu zapobiec, pocierając garnitur arkuszem suszarki lub zgnieciony kawałek folii aluminiowej, aby zneutralizować energię statyczną. Oczywiście, głównym celem arkuszy osuszających jest wciąż dodawanie odrobiny miękkości i pomaganie w zmniejszaniu statyczności podczas wrzucania do suszarki, ale idealnie sprawdzą się właśnie w przedstawianej roli.

3. Krawat ciemniejszy niż koszula. Tylko i wyłącznie

Wybierz krawat, który ma ciemniejszy odcień niż koszula, aby stworzyć kontrast i pokreślić tę część garderoby. Założenie krawata w kolorze jaśniejszym od koszuli powoduje, że ludzie zwrócą uwagę na koszulę. Pamiętaj, że kontrastowy krawat zwiększy Twoją wyrazistość. dobrze dobrany krawat do koszuli musi być od niej ciemniejszy jasnoniebieski krawat do jasnej koszuli

4. Rolka do usuwania kłaczków

Garnitury są podatne na “zbieranie” kłaczków i włosów bardziej niż inne ubrania. Możesz temu zapobiec. Wystarczy, że zaopatrzysz się w mini rolkę do usuwania drobnych zanieczyszczeń. Przejedź nią po swoim garniturze, a lepka powierzchnia zbierze każdy brud, którego dotknie.

5. Wybierz garnitur na miarę w kolorze węgla drzewnego

Czarny garnitur wygląda zbyt formalnie. Bądźmy szczerzy, to kolor “martwy”. Z kolei garnitury w innych kolorach wyglądają zbyt swobodnie. Spraw sobie garnitur na miarę w kolorze węgla drzewnego, aby osiągnąć równowagę między wyglądem swobodnym i formalnym. Posiadanie garnituru w kolorze węgla drzewnego to strój na prawie wszystkie okazje.

6. Rozpięty dolny guzik marynarki? Zależy

Niezależnie od liczby guzików w marynarce, zawsze pozostaw dolny guzik niezapięty, ale tylko kiedy stoisz. Gdy siadasz, rozpinasz guziki. Przybliżymy Wam to bardziej.

Zapinanie jednorzędowej marynarki na trzy guziki

Marynarki na trzy guziki to raczej rzadkość, ale warto o nich wspomnieć. Noszą je najczęściej wysocy mężczyźni. Decydując się na taki model, pamiętaj, żeby nigdy nie zapinać wszystkich guzików. Jak wybrać odpowiedni guzik? Należy zapiąć jedynie środkowy lub dwa górne. Siadając, rozepnij wszystkie guziki.

Zapinanie marynarki dwurzędowej

Tu sprawa wygląda nieco inaczej. W tym wypadku zapięcie wszystkich guzików nie jest błędem. Szczególnie jeżeli ubieramy jednoguzikową marynarkę dwurzędową. Guzik takiej marynarki powinien być zapięty zawsze, nawet przy siadaniu. Co zrobić w takim układzie, który guzik zapinamy w marynarce dwurzędowej, gdy jest ich więcej?
 • w przypadku dwóch guzików w pozycji stojącej odpinamy dolny,
 • w przypadku trzech zapinamy środkowy lub dwa górne.
Pamiętaj o zapięciu guzików wewnętrznych. Siadając, pozostaw marynarkę zapiętą na pierwszy funkcjonalny guzik. garnitur z jednym guzikiem zawsze zostawiamy zapięty dobrze dobrany krawat do koszuli musi być od niej ciemniejszy dobrze dobrany krawat do koszuli musi być od niej ciemniejszy

Zapinanie marynarki, gdy zakładamy kamizelkę lub kardigan

Decydując się na garnitur trzyczęściowy, do którego zakładamy kamizelkę garniturową czy kardigan, marynarki nie trzeba zapinać. Za to należy pamietać o odpowiednim zapięciu guzików w kamizelce.
 • kamizelkę jednorzędowa, nosimy z rozpiętym dolnym guzikiem,
 • dwurzędową kamizelkę zapinamy na wszystkie guziki.
Co z kardiganem? Kardigan także można rozpiąć na dole. Pamiętać należy, że ani spod kamizelki, ani kardiganu nie powinna wystawać koszula. jak nosić kardigan do garnituru krawiec wisniewski jak nosić kamizelkę do garnituru krawiec wiśniewski

7. Garnitur w cienkie paski

Wybieraj garnitury z wąskimi liniami zamiast grubych. Szerokie pinstripes bardzo absorbują uwagę. Jednym słowem: bardzo się będziesz rzucał w oczy. Jeśli chcesz zachować jednak postawić na mocne wzory w swoim stroju, zapoznaj się z zawsze trafionym wzorem plaid. piękny garnitur w cienką linię garnitur w stylu plaid w kratę jasny  

8. Pognieciony garnitur? Nie ma takiej opcji

Jeśli nie masz czasu, aby oddać swój garnitur do pobliskiej pralni chemicznej, możesz użyć suszarki do włosów, aby usunąć z niego zmarszczki. Ciepło z suszarki wygładza małe zagniecenia, ale może nie wystarczyć do usunięcia większych niedoskonałości. Warto zaznaczyć, że użycie żelazka na gorącą parę można użyć tylko wtedy, gdy metka zezwala na jego użycie.

9. Noś pasujące skarpety i spodnie

Zasada mówi, że skarpetki do garnituru dobieramy kolorem do butów lub spodni. Przykładowo noś czarne skarpety, jeśli masz na sobie czarne spodnie. żeby to bardziej zobrazować, zapoznaj się z poniższymi informacjami. Ogólne zasady:
 • skarpety powinny być w takim samym kolorze jak garnitur, ewentualnie nieco ciemniejsze,
 • skarpetki garniturowe można też dobierać do butów, ale nie zwalnia to z obowiązku uwzględniania koloru garnituru,
 • skarpetki garniturowe powinny sięgać niemal pod kolano, by nie pozwolić na odsłonięcie łydki, gdy siadasz.

Jakie skarpety pod kolor garnituru:

 • szary garnitur: szare lub grafitowe (jeśli do szarego garnituru założysz brązowe buty, skarpetki mogą być grafitowe albo brązowe),
 • granatowy garnitur: granatowe lub grafitowe (unikaj czarnych skarpet, nawet jak buty bedą w tym kolorze),
 • czarny garnitur: tylko czarne,
 • kolorowe skarpety: hulaj dusza, piekła nie ma! (tylko dress code black tie albo white tie wyklucza noszenie takich skarpet).

10. Garnitur z sieciówki? Nie popełnij tego błędu

Garnitury off-the-rack (z wieszaka) mają najczęściej standardowe rozmiary, które nie pozostawiają opcji na ewentualne dostosowanie do przyszłego właściciela. Praktycznie nie jest możliwe znalezienie garnituru, który nie jest dla Ciebie uszyty, który będzie idealnie do Ci pasował. Dlatego najlepiej jest mieć garnitur szyty na miarę. Garnitury szyte na miarę to idealne rozwiązanie, jeżeli chcesz mieć idealnie dopasowana garderobę. Jeśli szukasz najlepszych garniturów na miarę w Trójmieście i Warszawie, skontaktuj się z nami już dziś! Z przyjemnością pomożemy, dzieląc się czteropokoleniowym doświadczeniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top