Męski płaszcz – idealne połączenie z garniturem
Jesień i zima, a dziś i wczesna wiosna, to pory roku, w których sam garnitur nie jest w stanie zapewnić Ci komfortu i ciepła. Będziesz więc potrzebować dodatkowego okrycia wierzchniego, co zmusza Cię do sięgnięcia do swojej szafy, by znaleźć cokolwiek, co możesz narzucić na siebie. Cokolwiek, to nie jest jednak dobry wybór, szczególnie kurtka puchowa, która zapewne będzie pierwszym pomysłem, który wpadnie Ci do głowy. Dziś wychodzisz w garniturze, więc nie możesz rezygnować z eleganckiego stylu. Na szczęście nie musisz.
Jedynym słusznym wyborem w tym wypadku, będzie męski płaszcz, jednak też nie każdy. Bezwzględnie musi być to płaszcz wysokiej jakości, najlepiej wizytowy.
Naszą misją nie jest podążanie za chwilową modą, to nie nasza sprawa. Zamierzamy Ci zaoferować coś ponadczasowego, co idealne połączy się z posiadanym przez Ciebie garniturem (który, miejmy nadzieję, jest garniturem z czarnymi klapami) i jednocześnie podkreśli Twoją osobowość.
Kompozycje męskich płaszczy
Jeśli chodzi o męski płaszcze, nie chodzi tylko o krój czy design. Temperatura jest zmienna – raz spada, raz rośnie. Największą role więc będzie odgrywać tkanina, z jakiej zostanie wykonany Twój płaszcz. Mając to na uwadze, zanim porozmawiamy o męskich stylach, szybko przejrzyjmy materiały, których można użyć przy szyciu odpowiedniego płaszcza.
5 rodzajów tkanin zimowych
1. Wełna
Jako jeden z najbardziej wytrzymałych, sprawdzonych materiałów. Wełna to zawsze świetny wybór, jeżeli chodzi o materiał na zimowy płaszcz. Czemu? Wełna przede wszystkim zapewnia ciepło, jednocześnie zapewniając suchość dzięki swoim naturalnym właściwościom odprowadzania wilgoci. Dodatkowo wełna jest bardzo wytrzymałym materiałem, a wykonany z niej płaszcz wytrzyma każde warunki atmosferyczne. Dodatkowo, ten materiał sprawia, że przez cały sezon będziesz wyglądać rześko i dopracowanie.
Wełniane płaszcze mogą być wykonane z wełny czesankowej, lub parzonej. Te pierwsze wykorzystują przędzę czesaną i o równej długości. To zapewnia bardzo ekslukuzywny wygląd, niestety kosztem delikatnej utraty ciepła.
Inaczej wytwarzany jest płaszcz z wełny parzonej, wykorzystuje nierówną przędzę i powoduje szorstki wygląd, który lepiej zatrzymuje ciepło, ale może łatwiej się mechacić i podrażniać skórę.
2. Kaszmir i mieszanki kaszmiru
Kaszmir, to odrobina luksusu w ubiorze mężczyzny. Jest lżejszy, bardziej miękki, a czysty kaszmir jest do 8 razy cieplejszy niż wełna — prawdopodobnie dlatego jest uważany za jeden z najbardziej luksusowych zimowych materiałów. Jedynym problemem jest jego trwałość. Kaszmir łatwo się przeiciera w miejscach o częstym tarciu, co sprawia, że jest o wiele mniej trwały niż płaszcz wykonany z czystej wełny.
Na szczęście nie musisz wybierać między trwałością a ciepłem. Przy wyborze płaszcza wybierz model z mieszanką wełny/kaszmiru – trwalszą niż czysty kaszmir oraz miększą i cieplejszą niż czysta wełna. Innymi słowy, mieszanka idealna. Warto wiedzieć, że nawet 10% kaszmiru zmieszanego z wełną, będzie rewelacyjnym sposobem, by Twój płaszcz nie dość, że stał się luksusowy, to przetrwał lata.
3. Wielbłądzie włosy
Sierść wielbłąda jest znana z mocnej i wytrzymałej przędzy oraz miękkości i właściwości izolacyjnych jak kaszmir. Prywatnie jesteśmy bardziej przychylni mieszance wełny i kaszmiru, ale sierść wielbłąda stawiamy na mocnym drugim miejscem.
4. Bawełna
Bawełna to dobra opcja, gdy należy nam na lżejszym płaszczu. Bezwględnie jest to tkanina łatwa w pielęgnacji, która występuje w wielu gramaturach – im wyższa, tym lepiej. Pnadto bawełna może być poddana zabiegowi woskowania, co dodatkowo sprawi, że jest ona wodoodpporna. Ten zabiega jednak w minimalnym, ale jednak, stopniu powoduje, ze traci na wartościach cieplnych.
5. Poliester
Tkanina utkana z poliestru nie rozciąga się, nie oddycha i nie wchłania potu. Plusem tego materiału, jest to, że jest bardziej cienki, niż wcześniej wymienione. Niestety jakość izolacji jest słaba. Dodatkowo płaszcz uszyty z poliestru, nie do końca wygląda na elegancki. Co ważne, poliester to syntetyczny materiał, którego głównym składnikiem jest ropa, co oznacza, że pozostawia po sobie większy ślad węglowy.
3 rodzaje płaszczy pasujących do garnituru
Rodzaje materiału, z których można wykonać płaszcz, już znamy. Przejdźmy więc do powodu, dla którego tu jesteś, a mianowicie wyboru płaszcza.
Istnieją trzy główne rodzaje płaszczy, które można nosić na garniturze: płaszcze wierzchnie, płaszcze typu peacoat lub trencze. Przyjrzyjmy się i dowiedzmy trochę o każdym stylu oraz o tym, jak wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Płaszcze wierzchnie
Męski płaszcz wierzchni to doskonała, klasyczna opcja dla formalnego płaszcza zimowego, który idealnie pasuje do garnituru. Warto wspomnieć, że w odległej przeszłości płaszcze różniły się w znaczący sposób (płaszcze były cięższe i dłuższe), natomiast dziś praktycznie się nie różnią i mogą być mniej lub bardziej noszone zamiennie.
Istnieją jednorzędowe płaszcze wierzchnie, które są najczęściej wybierane przez mężczyzn, ale również są płacze dwurzędowe, nieco cieplejsze. Pamiętaj, że wierzchnie płaszcze muszą kończyć się na lub tuż nad kolanem. Dodatkowo, gdy założymy płaszcz, nasza sylwetka będzie wydawała się szczuplejsza. Dzieje się tak, gdyż płaszcz wierzchni nie jest przesadzony, jeżeli chodzi o ozdobniki. Chodzi o dodatkowe kieszenie, pagony, paski czy inne rozpraszające dodatki.
Wszystko to utrwala czystą i formalną estetykę, która dodaje odpowiednią ilość wyrafinowania do ogólnego wyglądu, nie będąc przytłaczającym ani rozpraszającym.
Płaszcz typu peacoat
Płaszcze peacoat są krótsze niż trencze i płaszcze wierzchnie. Zawsze też występują tylko jako płaszcze dwurzędowe. Często mają wyższy i szerszy kołnierz (zwany kołnierzem ulster), który można podnieść i zapiąć. Podobnie jak garnitury w stylu brytyjskim, peacoat prawdopodobnie początki zawdzięcza mundurom woskowym.
Mimo, że sam pomysł stworzenia takiego płaszcza przypisuje się Holendrom, to brytyjska marynarka wojenna udoskonaliła ten krój. Wszystko przez potrzebę posiadania ciężkiego i ciepłego płaszcza, który chronić miał wojskowych pod rześkim powietrzem Morza Północnego. Tak narodził się styl nakrycia, charakterystyczny dla oficerów marynarki wojennej. Nic dziwnego, że najpopularniejszym kolorem peacoat do dziś pozostaje kolor granatowy.
Ciekawostka: ze względu na „morskie” pochodzenie płaszcza, wiele modeli do dziś ma tradycyjne guziki z wizerunkiem kotwicy oraz epolety na ramionach i rękawach (pierwotnie w celu oznaczenia rangi).
Męski płaszcz typu peacoat, jest płaszczem krótkim. Oznacza to, że nie dostarczy on zbyt dużej ochrony przed zimnem w naprawdę chłodne dni. Spośród tych trzech rodzajów płaszczy, peacoat jest również najmniej formalny i najbardziej uniwersalny, co oznacza, że idealnie sprawdzi się do noszenia nawet bez garnituru.
Płaszcz typy trencz
Bawełniany trencz to dwurzędowy płaszcz do kolan z paskiem z tkaniny i sprzączką. Jego projekt zawdzięczamy Thomasowi Burberry (tak, temuBurberry), który pomógł go spopularyzować, kiedy zastąpił wełnę bawełną, aby umożliwić noszenie płaszcza w każdej sytuacji.
Męski płaszcz typu trencz masowo adoptowany był przez siły brytyjskie podczas I wojny światowej, nadając mu ponurą historię. Po wojnie trencze z demobilu wojskowego były rozdawane, co przyczyniło się do ich popularności wśród ludności cywilnej.
Kolory tan i khaki są hołdem dla ich militarnego dziedzictwa. Dodatkowo nadal mają pasy z tkaniny oraz pagony na ramionach i rękawach, które były standardem w korpusie oficerskim. Dziś klasyka została dostosowana do współczesnego świata.
Podczas gdy tradycyjne elementy płaszcza, takie jak epolety i pasek w talii, mogą być dla niektórych nieco rozpraszające, to trencz jest idealnym wyborem w okresie przejściowym wiosna – jesień.
Podsumowanie:
Na rynku jest wiele dostępnych płaszczy. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Niemniej jednak nic nie będzie lepszych wyborem, niż płaszcz uszyty na miarę. Płaszcz, który odzwierciedli Twój styl i osobowość, ale przede wszystkim, który będzie tylko Twój.
Nasza pracowani od pokoleń szyje płaszcze dla mężczyzn, którzy cenią sobie najwyższą jakość i elegancję. Dołącz do naszych klientów i poczuj się wyjątkowo.