Łączenie koszul z krawatami
Łączenie koszul z krawatem to sztuka. To połączenie idealne, gdy mężczyzna wie jak połączyć te dwa elementy. Niestety większość panów nie ma o tym pojęcia. Wystarczy rozejrzeć się wokół, aby te słowa znalazły potwierdzenie. Nie czas jednak by się czepiać, ale aby pomóc.Często jest tak, że w codziennym dniu moda i trendy idą w odstawkę. Najczęściej takie zjawisko można zaobserwować w korporacjach, gdzie ubiór jest narzucony odgórnie. Większość kombinacji nie jest trafiona, nudna i powtarzalna. Skąd więc później masz wiedzieć jakie połączenia stosować?Być kreatywnym to jeden z najlepszych sposobów, aby pokazać swój dobry smak stylu, ale również często „strzał we własne kolano”. Wzory i kolory mogą występować niezależnie od siebie, ale gdy zaczyna się je nieumiejętnie mieszać, naprawdę można się ośmieszyć.
To właśnie ta myśl sprawiła, że stworzyliśmy dla Ciebie przewodnik po męskich koszulach i krawatach.Koło Barw — co to takiego?
Dobór kolorów przysparza czasami problemów najbardziej stylowym mężczyznom. Tu nie ma reguły. Jedno jest pewne: jeżeli nie chcesz ubierać się „nudno”, prędzej czy później będziesz musiał zająć się kwestami kolorystycznymi swojego ubioru. Warto uporać się z tym tu i teraz.
Pomoże Ci w tym tak zwane Koło Barw.
Powyżej Koło Barw przedstawia wizualizację każdego koloru. W zależności od położenia na kole barw kolory możemy podzielić na trzy grupy:– monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru),– pokrewne (reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą pola na kole),– uzupełniające (położone na kole naprzeciwko siebie).Na przykład, czerwony kolor jest przeciwieństwem zielonego, co sprawia, że jest jego uzupełnieniem. Fioletowy i pomarańczowy są po obu stronach czerwonego, co czyni te kolory pokrewnymi. Barwy monochromatyczne to różne barwy tego samego koloru (znajdują się na tym samym pasku). Uwierzcie, nawet znając układ barw na pamięć, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić.
Jeśli chodzi o koszule i krawaty, często łatwiej połączyć kontrastujące kolory, niż te, które się uzupełniają. Przykład: niebieska koszula z bordowym krawatem, a do tego granatowy garnitur to zestaw, który bezpiecznie może założyć każdy facet. To pierwsza wskazówka.
Łączenie koszul z krawatem to umiejętność, która się opłaci.Kolory uzupełniające są trudniejsze do dopasowania. Noszenie ich w pełnej krasie może być dla ludzkiego oka nie do zniesienia. Kluczowa w tej sytuacji jest zmiana odcieni: jasnoniebieska koszula z „podpalanym” pomarańczowym krawatem to jest to! Niech będzie to druga wskazówka dla Ciebie – krawat powinien być zawsze ciemniejszy niż koszula, bez wyjątku.Oczywiście, najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu połączyć odważne kolorowe / wzorzyste krawaty ze śnieżnobiałą koszulą. Tylko gdzie w tym wszystkim zabawa? Eksperymentuj z mieszaniem kolorów! Nie bój się podejmować ryzyka. W taki sposób dowiesz się, co pasuje do Ciebie a co nie. Tworząc własne kombinacje, wzbogacisz swój codzienny wygląd.
Jak wybrać krawat do koszuli?
Zawsze kupuj ładne krawaty. Nie staraj się kupować ładnych, ale to rób. Ładny nie musi znaczyć drogi, ale też nie oznacza, gustowny. Jeżeli nie posiadasz gustu (podobno się nie rozmawia o nich), to warto poprosić o pomoc kogoś, kto pomoże Ci dokonać wyboru. Osobiście nie lubimy, wręcz unikamy krawatów zbyt błyszczących i gładkich. Wyglądają tandetnie i tanio. Matowe i teksturowane są ciekawsze. Łatwiej je dopasować. Dzięki temu rozwiązaniu ludzie zwrócą uwagę na Twój ubiór jako całość. To dobry efekt.
A co z szerokością krawata? Szeroki czy chudy? Trzecia wskazówka: zgodnie z ogólnymi zasadami, Twój krawat powinien być jak najbliżej klap marynarki, aby nie zaburzać takiej harmonii, jaką tworzą te elementy.
Biała koszula — zawsze stylowa
Nie ważne czy nosisz koszule na co dzień, czy tylko przy okazji. Są kolory koszul, jakie powinien mieć w swojej szafie każdy mężczyzna. To biel, błękit i róż. Istotą tego przewodnika jest pokazanie Wam wszystkich kombinacji koszuli z krawatem, bez względu na kolor czy krój garnituru. Gwarantuje jednak, że większość pasować będzie to czarnych, siwych i granatowych garniturów.
Jak wcześniej wspomniałem, biała koszula to maksymalna wszechstronność. Nie ważne, czy zdecydujesz się na szkocką kratę, fioletowo-granatowe paski, jednokolorowy z dzianiny. Z białą koszulą można połączyć niemal każdy krawat.Ważna rzecz. Jeżeli chcesz bezpiecznie dobrać krawat do koszuli, zadbaj o to, by był pełen charakteru, wyrażony kolorem, ciekawą teksturą, czy wzorem.
Jak łączyć koszule z krawatami
Różowa i niebieska koszula.
Dobrze dobrany krawat do niebieskiej lub różowej koszuli ma pokazać, jak bardzo jesteś odważny w doborze kolorów. Zobacz, jak można tworzyć kombinacje kolorów dla tych koszul:
Jasnoniebieskie koszule:
– spróbuj dopasować krawat ciemniejszy wzorzysty lub ciemniejszy z teksturą. Idealnym wyborem będzie na przykład granatowy krawat z dzianiny lub granatowy.– pomarańcz, jest kolorem doskonale uzupełniającym błękit. Szczególnie dobrym wyborem będzie krawat w kolorze „podpalanej” pomarańczy.– dobrze jest popracować z kolorem zielonym. Ciemna, wyrazista zieleń krawatu zaakcentuje dobry gust.– żółty i czerwony są kolorami kontrastującymi. Zdecydowane bordo czy mocno musztardowa barwa uzupełnią odważnie błękitną koszulę.
Jasnoróżowe koszule:
– purpura i fiolet są bardzo podobnymi kolorami. Wybór krawata w którymkolwiek z tych kolorów będzie strzałem w dziesiątkę.– kolej na zieleń. Żeby wyróżniać się z tłumu, warto wybrać mocny matowy kolor khaki. Podkreśli to Twój odważny styl.– niebieski to kolor kontrastujący z błękitem. Wiele osób zgodnie twierdzi, że nic nie współgra lepiej z różową koszulą, niż zdecydowany granat. Najlepiej gładki lub wzorzysty.
Koszule w paski.
Gładkie koszule to podstawa garderoby każdego mężczyzny. To klasyka. A może tak trochę więcej odwagi? Co powiecie na koszulę w paski?Przy doborze krawatu do koszuli pasiastej obowiązują te same zasady co przy koszulach gładkich, klasycznych. Jednak należy pamiętać, że paski wprowadzają dużą zmianę. Dobór odpowiedniego krawata wymaga nieco więcej uwagi.Sam krawat może być kombinacją kolorów podobnych, kontrastowych czy uzupełniających się wzajemnie. Jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności łączenia struktur i kształtów musisz przyswoić sobie ważną zasadę i ją zapamiętać. Zawsze zachowaj różnicę między rozmiarem wzorów, które ze sobą łączysz.
Przykład: jeżeli masz koszulę w cienkie pasy, to powinieneś połączyć ją z krawatem o większych wzorach. Natomiast koszule w szerokie pasy, powinny być połączone z krawatem o mniejszym, ale bardziej skomplikowanym wzorze.Mało kto wie, że paski pasują do pasków. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest między nimi zachowana dysproporcja rozmiaru.
Przykład: Ubierz koszulę w paski grubości ołówka, a do tego załóż krawat z grubym pasem. Mało tego. Dopasuj jeden z kolorów krawata do pasków na koszuli, a ogólny wygląd wyniesiesz na wyżyny. Pokażesz w ten sposób, że jesteś facetem przywiązującym uwagę do szczegółów.W tym miejscu konieczne jest, byś poznał kolejną, kluczową zasadę. Nie tylko można łączyć pasy różniące się wielkością, ale warto też zmienić ich orientację. Przykład: koszula w paski pionowe, idealnie będzie współgrała z krawatem w paski poziome czy ukośne. Gwarantuje to dobry wygląd, a także wyraźny kontrast między tymi elementami.Oczywiście nie tylko paski do pasków, ale i paski do kropek, czy geometrycznych wzorów. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Pamiętaj, że nie każdemu wszystko pasuje. Wypróbuj więc różne kombinacje i sprawdź, które najbardziej oddadzą Twoją osobowość i podejście do stylu.
Koszule w kratę.
Mogłoby się wydawać, że połączenia koszuli w kratę z krawatem, będzie wyglądać podobnie jak w przypadku pasków. Niestety nie. Jak już wspomniałem, paski mieszamy w zależności od ich wielkości, małe na koszuli, duże na krawacie i odwrotnie. W przypadku koszuli w kratę, wzór na krawacie musi być zawsze większy niż ten na koszuli, aby nie został zdominowany przez nią.
Wyjątek stanowi duża krata (typ window), której krawędzie są szerokości ołówkowego rysika (maksymalna szerokość). W takiej sytuacji możemy nie stosować się do powyższej zasady, jednak wzór na krawacie powinien być subtelny.Najczęściej występującą kratą na koszuli jest krata typu
Gingham. To krata „bezpieczna”, pasuje do każdego typu urody, czy postury. Można w niej pokazać się na imprezie, w pubie czy w pracy. Jednak jeżeli pracujesz w bardziej formalnym miejscu, koszula w taką kratę może zostać uznana za zbyt swobodny wybór.Często koszule z kratą typu
Gingham posiadają klasyczną, białą bazę. Wówczas pamiętaj, że krawat powinien być w kolorze podobnym, kontrastującym lub uzupełniającym odcień kraty na koszuli.
Przykład: granatowy krawat wygląda świetnie z koszulą w niebieską lub różową kratę typu
Gingham.Jeżeli zdecydujesz się na kratę typu
Tartan, kluczowe jest, aby wybrać najbardziej subtelny, bazowy kolor kraty na koszuli i zestawić go z najbardziej wyraźnym na krawacie. Po prostu pamiętaj: kolor na krawacie ciemniejszy od tego na koszuli.Kombinacja pasów i kraty jest całkowicie dopuszczalnym połączeniem.
Przykład: wybierz krawat z dużym szerokim pasem, co ułatwi jego dopasowanie do kraty na koszuli. Upewnij się, że jeden z kolorów paska na krawacie, jest taki sam jak jeden z dwóch zastosowanych przy kracie. Jeżeli chodzi o kropki, zasady są identyczne.Uzyskałeś już kilka wskazówek, poznałeś kilka zasad. Oto następna. Koszula w kratę nie lubi skomplikowanych wzorów typu
Paisley (mozaika) ani geometrii. Mogą stworzyć zbyt wyraziste złudzenie optyczne, co niekorzystnie wpłynie na całość wyglądu.
Koszula dżinsowa.
Łączenie koszul z krawatem to naprawdę fajna zabawa. Od jakiegoś czasu na ulicy można zobaczyć ciekawe kombinacje koszul dżinsowych z krawatami. Dżins ma to do siebie, że ładnie komponuje się zarówno z grubszymi tkaninami takimi jak tweed czy kaszmir, ale także z cieńszą bawełną czy lnem.Koszula dżinsowa nie jest z typu koszul formalnych. Warto o tym pamiętać, nie tylko przy wyborze krawata, ale i reszty garderoby. Bardzo dobrze komponuje się z wełnianymi krawatami, potocznie zwanymi „skarpetami”. Ich matowa i lekko włoskowata faktura wełny sprawia, że krawaty z niej uszyte nabierają ciekawego trójwymiarowego charakteru. Koszule z cienkiego denimu świetnie współgrają z krawatami typu knit, z grenadyną. Tak naprawdę dżins jest tak „wdzięcznym” materiałem, że dobór krawata jest tylko i wyłącznie w waszych rękach. Wzór, faktura, kolor – wszystko dozwolone.
Wyjątkiem wszelkie materiały „świecące”. Koszula dżinsowa i świecący materiał krawata – stanowcze nie.Słowo od naszych krawców.
Łączenie koszul z krawatem to nie lada wyzwanie. Jeden błąd i stajesz się pośmiewiskiem całego otoczenia, trochę wiedzy i możesz być postrzegany jako dobrze ubrany facet, który ma styl.
Łączenie koszul z krawatem to nasza specjalność.Jesteśmy przekonani, że ten poradnik pomoże Ci zrozumieć podstawy łączenia koszul z krawatami. Zawsze możesz też poprosić nas o pomoc. Nasze doświadczenie sięga 4 pokoleń.
Umów się na konsultację z naszymi ekspertami, a na będziesz miał pewność, że za każdym razem zrobisz dobre wrażenie.