Jak bezpiecznie prasować marynarkę?
Prasowanie marynarki to zadanie, które wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Ten elegancki element garderoby pasuje do niejednej układanki i wpasuje się w większość trendów modowych. Niestety, jak wszystkie ubrania, w trakcie wielokrotnego noszenia w końcu pojawią się na niej zagniecenia, dlatego umiejętne prasowanie marynarki jest tak istotne.
Jak dbać o marynarkę?
Najbardziej znaną metodą na pozbycie się zagnieceń jest skorzystanie z oferty pralni, gdzie możemy liczyć na profesjonalne wyprasowanie naszej marynarki. Bez wątpienia – daje to najlepszy efekt. Przede wszystkim dzięki odpowiedniemu sprzętowi i doświadczeniu. Jednakże, jeśli często prasujesz marynarkę, ta metoda może szybko przestać się opłacać. Rozwiązanie z pralnią jest na pewno dobre, ponieważ od czasu do czasu powinieneś profesjonalnie wyprasować marynarkę. Co jednak zrobić pomiędzy wizytami w pralni? Mamy na to kilka metod.
Parownica do prasowania – sposób na szybkie odświeżenie marynarki
Aby rozpocząć korzystanie z tej metody, oto czego będziesz potrzebować:
Parownica: mniejsza do podróży lub pełnowymiarowa do domu.
Jeśli często będziesz parować kilka sztuk odzieży na raz, najlepiej sprawdzi się profesjonalny steamer. Natomiast jeśli często podróżujesz lub po prostu potrzebujesz sporadycznie parować swoją garderobę, wersja podróżna będzie idealnym wyborem.
Czysta marynarka – Upewnij się, że marynarka jest wolna od brudu i plam, aby uniknąć utrwalenia ich w tkaninie.
Woda destylowana – Do czyszczenia parą używaj tylko wody destylowanej, ponieważ woda z kranu może pozostawić osad, który z czasem zmniejszy skuteczność parownicy.
Wieszak – Musisz powiesić kurtkę, aby ją prasować za pomocą pary. Używaj tylko wieszaków z szerokimi ramionami i wieszaj marynarkę tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca.
Metoda 1. Prasowanie marynarki parą.
Na początek napełnij urządzenie wodą destylowaną i włącz je. Odczekaj 2-3 minuty, aby parownica całkowicie się nagrzała (ale może to potrwać dłużej, w zależności od używanego urządzenia). Teraz nadszedł czas na parowanie właściwe. Naciągnij tkaninę w miejscu, które chcesz parować, a następnie przyłóż głowicę parową do materiału. Powoli poruszaj głowicą w górę i w dół, pociągając spust, aby co kilka sekund wypuszczać parę. Jeśli zagniecenia nie znikają, być może zbyt szybko poruszasz głowicą parową.
Główne obszary, które prawdopodobnie będą wymagały większej uwagi, to okolice łokci, tył marynarki i być może kilka małych punktów z przodu. Uważaj, aby nie używać zbyt intensywnie pary, ponieważ użycie jej nadmiernej ilości wokół szwów może spowodować utratę ich kształtu. Parowanie to bardzo prosta metoda na pozbycie się załamań i zagnieceń, a także metoda mało inwazyjna.
Metoda 2. Prasowanie marynarki żelazkiem.
Aby rozpocząć korzystanie z tej metody, oto czego będziesz potrzebować:
Czyste żelazko – Musisz upewnić się, że żelazko jest czyste (ponieważ może pozostawiać plamy, jeśli ma rdzę lub nagromadzony osad). Sprawdź to, prasując białą szmatkę, aby sprawdzić, czy nie pozostawi plam.
Aby pozbyć się nagromadzenia osadu, przepuść przez odpowiednią funkcję parowania roztwór 50% octu i wody destylowanej.
Czysta marynarka – Ponownie musisz upewnić się, że marynarka jest wolna od brudu i plam, aby uniknąć utrwalenia ich w tkaninie.
Standardowa deska do prasowania – Dużo łatwiej jest używać deski niż prasować na stole. Deska nie musi być wymyślna (podstawowa deska do prasowania, którą można znaleźć w każdym sklepie, dobrze się sprawdzi).
Woda destylowana – Przy tej metodzie również musisz użyć wody destylowanej z wiadomych powodów.
Tkanina termoodporna – Większość marynarek jest wykonana z delikatnych tkanin, takich jak wełna, które można łatwo uszkodzić gorącym żelazkiem. Aby chronić garderobę przed przypaleniami lub błyszczącymi śladami, między żelazkiem a marynarką umieść kawałek materiału.
Na początek ustaw żelazko na odpowiednią temperaturę, dopasowując ją do prasowanej tkaniny. Zawsze sprawdzaj metkę na marynarce, aby upewnić się, że nie uszkodzisz tkaniny. Ogólna zasada to niska temperatura dla tkanin syntetycznych, niska lub średnia temperatura dla wełny i wysoka temperatura dla lnu i bawełny. Zawsze najlepiej zacząć od niższej temperatury, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny, a następnie powoli ją zwiększać, jeśli to konieczne.
Uwaga! Użyj metody prasowania zamiast standardowo przesuwać żelazko po tkaninie, jak w przypadku koszuli. Po prostu przyciśnij równomiernie żelazko na wierzchu materiału przez kilka sekund, a następnie podnieś je do góry i przesuń w inne miejsce. (Ostrzeżenie: przesuwanie żelazka do przodu i do tyłu może prowadzić do błyszczących śladów na tkaninie.)
Prasowanie marynarki – prasuj tylko zagniecenia
Marynarka jest trudna do wyprasowania, zwłaszcza na ramionach. Gorąco polecamy tylko prasowanie tych obszarów, które naprawdę wymagają uwagi, takich jak plecy, łokcie i części przodu. Aby wyprasować tył marynarki, połóż ją płasko na desce do prasowania. Wygładź dłonią materiał, aby nie powstawały żadne zagniecenia. Ostrożnie przygładź zagniecenia, ustawiając żelazko na tkaninie i podnieś je, zanim przeniesiesz w nowe miejsce. Skup się tylko na pomarszczonych miejscach. Prasując nad klapami– upewnij się, że są one odpowiednio wyrównane.
Jeśli chodzi o rękawy, prasuj je tylko pośrodku. Jeśli naciśniesz żelazko na krawędziach – utworzysz zagniecenie. Może to wyglądać dobrze na koszuli, jednak nie jest pożądane na marynarce.
Podsumowanie
Proszę bardzo. Chociaż nadal będziesz musiał od czasu do czasu profesjonalnie wyczyścić i wyprasować swoje garnitury, te dwie metody są fantastycznymi sposobami na to, aby Twoja garderoba zawsze wyglądała dobrze.
Jeśli szukasz najlepszych garniturów na miarę w Trójmieście i Warszawie, skontaktuj się z nami już dziś! Z przyjemnością pomożemy, dzieląc się czteropokoleniowym doświadczeniem.